Çalışma Saatleri: 13:00 - 18:00
  • Gsm:
    +90 (505) 855 34 32

İNSOMNİ (UYUYAMAMA)

İNSOMNİ (UYUYAMAMA)

İnsomni, erken uyanma, gece sık uyanma, uykuya dalmada ve uykuyu sürdürmede güçlük veya dinlenmemiş olarak uyanma olarak ortaya çıkan bir uyku hastalığıdır. En sık karşılaşılan uyku sorunudur. Kadınlarda ve yaşlılarda daha sıktır. Gece boyunca yeterli ve kaliteli uyuyamayan kişilerde ertesi gün yorgunluk, gün içi uyuklama, dikkatte azalma, mutsuzluk gelişir. Bu durum altı aydan uzun sürdüğünde sorunlar daha da ciddileşir. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku bağışıklık sistemimizi ve hafızamızı destekler. Uzun süren uyku sorunları hafıza sorunları yanında enfeksiyonlara karşı direncimizi de düşürür. Ayrıca şişmanlık, depresyon, sinirlilik gibi birçok ek soruna neden olur.

Uykusuzluk birçok nedene bağlı gelişebilir. Kişilerin iş ve özel hayatlarında yaşadıkları sorunlar, romatizmal hastalıklar, multiple skleroz, reflü, prostat hipertrofisi gibi birçok kronik hastalık, depresyon gibi çeşitli ruhsal hastalıklar, uykuda solunum bozuklukları veya uykuda anormal bacak hareketleri gibi uyku hastalıkları, Parkinson hastalığı ve demans gibi çeşitli nörolojik hastalıklar, kullanılan çeşitli ilaçlar uykusuzluğa neden olabilir.

Sık seyahat edenlerde, vardiyalı çalışanlarda, yaşlılarda, ergenlik döneminde, gebelikte, menapozda insomni daha sıktır

Geçici uykusuzluğu olan kişilerde belirtiler birkaç günden birkaç haftaya kadar devam eder. Bu durum örneğin ciddi bir sınavın stresi nedeniyle oluşabilir. Akut (kısa süreli) uykusuzlukta ise şikayetler birkaç hafta sürer örneğin bir yakının kaybı bu tip bir uykusuzluğa neden olabilir. Kronik uykusuzluk ise aylarca hatta yıllarca devam eden bir durumdur. Özellikle kronik uykusuzluk tedavi edilmelidir.

Uykusuzluğun tedavisi için, öncelikle uykusuzluğun nedeninin saptanması gerekir. Sonra bu nedene yönelik tedavi ve uyku hijyeni düzenlemeleri yapılır. İnsomninin nedeni bazen bir ilaç kullanımına bağlıdır ve o ilacın kesilmesi insomniyi tedavi ederken bazen altta yatan daha ciddi bir sorun vardır ve birkaç uzmanlık alanının ortaklaşa çalışıp hastayı tedavi etmesi gerekebilir.

Sonuç olarak uykusuzluk, ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirilebilen ve nedeninin saptanarak tedavisinin yapılması gereken bir sağlık sorunudur.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ